Kolorowy napis z ideogramami: Świat Nei Jia

NR 21 (GRUDZIEŃ 2001)

Choy Li Fut

KIJ STYLU CHOY LI FUT

Opracował Paweł Kijańczyk (tsailifo@wp.pl) na podstawie artykułu Wielkiego Mistrza Wong Doc-Fai zamieszczonego w "Inside Kung Fu".

Choy Li Fut kung-fu jest jednym z najbardziej popularnych systemów kung-fu na świecie. Mistrz Chan Heung, z Xin Hui, w prowincji Guang Dong, stworzył styl w 1836 roku. Połączył on techniki nożne pochodzące z Północnego Klasztoru Shaolin których nauczył się od Mnicha Choy Fook, z technikami pięści pochodzącymi od Mistrza Li Yau San z Południowego Klasztoru Shaolin. Techniki otwartej dłoni pochodzą zaś od jego wuja, Chan Yuen-Wu. Chan Heung nazwał system Choy Li Fut na cześć swoich nauczycieli.

Formy Choy Li Fut z kijem i z włócznią zawierają unikalne i skuteczne techniki zarówno z południa jak i północy Chin. Kiedy obie ręce trzymają jeden z końców długiego kija, techniki te są nazywane technikami pojedynczego kija, lub kija o jednym końcu. W takiej sytuacji walczący koncentruje się na używaniu przedniego końca kija do walki z przeciwnikiem. Jeżeli obie ręce trzymają kij w środku, z obydwoma kciukami w tym samym kierunku, to jest to technika "podwójnego kija" lub "kija o dwóch końcach". Przewagą "kija o dwóch końcach" jest to że techniki są dużo szybsze, jakkolwiek, długość kija jest dużo krótsza niż "kija o jednym końcu".

W Choy Li Fut jest dziesięć form z kijem i cztery formy z włócznią. Formy z kijem są podzielone na trzy kategorie:

Do form pojedynczego kija, których jest pięć zaliczana jest również forma z wielkim czerwonym sztandarem "Daaih Hung Kei Dahn Tau Gwun".

Forma "Chiao-Sot Dahn Tau Gwun" uwydatnia dwie potężne uderzające techniki: Chiao (wznoszące uderzenie od dołu) i Sot (rozbijające uderzenie z góry).
Forma przebijającego kija/włóczni Kwiatu Śliwy "Mui Fa Cheung Gwun" uczy używania któregokolwiek z końców pojedynczego kija albo włóczni w walce.

Forma z kijem Nurkującego Smoka "Chim Lung Dahn Tau Gwun" zawiera wiele zaawansowanych technik. W formie tej znajdujemy dużo unikalnych, lecz bardzo skutecznych ruchów do zastosowania w realnej walce.

Forma Paqua pięciu punktów Kwiatu Śliwy "Ng Dim Mui Fa Bot Gwa Gwun" jest podstawową formą Choy Li Fut z kijem. Ta forma zawiera najwięcej technik z pośród wszystkich form kija stylu Choy Li Fut, przez co staje się formą najbardziej kompletną.

Są cztery formy "kija o dwóch końcach".
Forma "Bin Gwai Seung Tau Gwun" zawiera najbardziej skuteczne techniki walki kijem. Ćwiczący mówią " jeżeli ty nie znasz tej formy, ty nie znasz systemu Choy Li Fut".
Forma kija wijącego się smoka "Poon Lung Seung Tau Gwun" jest podstawową formą "kija o dwóch końcach". Jest to prosta do nauczenia się forma dla początkujących, dobra dla ogólnorozwojowego treningu Choy Li Fut.
Forma kija Króla Małp "Hang Jyeh Gwun" Bardzo interesująca forma kija o dwóch końcach. Zawiera wiele akrobatycznych ruchów podobnych do ruchów sławnego Króla Małp z chińskiej opery.
Inny forma to kij bliźniaczych smoków "Seung Lung Kup Hei Gwun". Jest to zaawansowana forma podwójnego kija Choy Li Fut, co sprawia że większość szkół Choy Li Fut nie ma tej formy w programie nauczania. Forma kija Bliźniaczych Smoków zawiera bardzo dużo technik uderzeń we wrażliwe punkty na ciele człowieka.
Jest tylko jedna forma kija o jednym i dwóch końcach "Seung Gup Dahn Gwun". Ta forma jest najbardziej popularną formą z kijem w Choy Li Fut . Jest dużo szkół które uczą tylko tej jednej formy z kijem. Jest to bardzo ważna forma ponieważ zawiera techniki kija o jednym końcu jak i kija o dwóch końcach.

Powrót do spisu treści


Strona została przygotowana przez Tomasza Grycana.

Wszelkie pytania i uwagi dotyczące serwisu "Neijia" proszę przesyłać na adres:

Uwaga! Zanim wyślesz e-mail, przeczytaj dokładnie F.A.Q.

Powrót do strony głównej.