magazyn Świat Nei Jiamagazyn Świat Nei Jia

NR 50 (GRUDZIEŃ 2013)

Taijiquan

DARY TAI CHI CHUAN (TAIJIQUAN) DLA CZŁOWIEKA
Danuta Czarska

taiji.org.pl
tel. 505 678 595

Pewien mój znajomy chirurg ortopeda wybrał się z synem na pokaz taijiquan. Gdy później spotkaliśmy się, był niezwykle poruszony tym, co zobaczył. Zdumiony odkrył, że ćwiczący ludzie, będący w różnym wieku (zwłaszcza starsi) mają giętkie, elastyczne ciała. Stwierdził, że zgodnie z jego wiedzą lekarską oraz doświadczeniem, kręgosłup z biegiem lat traci swoją elastyczność, więc ci ludzie nie powinni się poruszać z taką dziecinną łatwością, jaką spostrzegł. My, chirurdzy, znamy jedynie skalpel, powiedział. I dodał, że o tej metodzie, która przywraca sprawność ciału, powinni dowiedzieć się lekarze, by móc zaproponować swoim pacjentom dodatkową możliwość wspomagania ich zdrowia.

Na studiach medycznych nie uczy się metod jak kultywować jakość życia. Współczesna medycyna opiera się na procesach biochemii komórkowej, leczy skutki dolegliwości, często nie znając przyczyn ich pojawienia się i bywa bezradna wobec niektórych chorób.

Taijiquan jest zgodny z tradycyjną medycyną chińską, którą cechuje głębokie rozumienie człowieka, stąd procedury lecznicze są całościowe.

Zdrowotny aspekt taijiquan polega na rozluźnieniu i odciążeniu ciała i umysłu. Znosi blokady fizyczne, energetyczne, duchowe. W takim stanie nie tracimy energii, lecz gromadzimy ją. Skutecznie przeciwdziała to powstawaniu chorób jak oraz leczeniu niektórych z nich. Gdy zniesiona przyczyna choroba znika sama. Taijiquan przywraca połączenie ze swoim ciałem, utracone przez wygodę cywilizacyjną (siedzący tryb życia, gadżety elektroniczne itp.). Gdy to połączenie jest nawiązane, możemy używać umysłu w kreatywny, świeży sposób. Wielki Mistrz Chen Xiaowang mówi, że na zachodzie ludzie mają więcej problemów ze swoim umysłem niż z ciałem. Dzięki treningowi możemy uświadomić sobie wymiar siebie, który nie jest tylko strumieniem myśli i koncepcji. Człowiek, nie wiedząc, kim jest naprawdę - będąc kierowanym przez ego - staje się niespokojny, wewnętrznie skrępowany, chcąc na siłę być wyjątkowym, ma tendencje do wątpienia w siebie. Taijiquan przywraca stan naturalnej równowagi, eliminuje natłok myśli. Sprawia, że wszystko, na co zwrócimy uwagę, jest żywsze, intensywniejsze (kolor, smak). Gdy wcześniej często traciliśmy naturalną równowagę, powstawał niedosyt, który domagał się natychmiastowego zaspokojenia np. w formie używek.

W taijiquan spotykamy się z możliwością i zdolnością przebywania w ciszy, odchodzi ból, zmartwienia. Ta chwila ciszy jest błogosławieństwem dla naszej psychiki, oczyszcza nasz umysł. Jest on czujny, nie naprężony, a także wzmacnia siłę wewnętrzną i ciało, które może stawić czoła różnym wyzwaniom.

Duchowość taijiquan nie jest związana z jakimś systemem wierzeń. Trening cielesno-umysłowy pozwala na odkrywanie wewnętrznego wymiaru siebie, który istnieje głębiej niż ruch myśli. Dotykamy prawdziwej Inteligencji, źródła kreatywności, o czym często ludzie nie zdają sobie sprawy, że to istnieje wewnątrz nich.

Taijiquan wzbogaca nasze życie. Budzi świadomość, że nie jest się małym, wystraszonym, zestresowanym człowieczkiem. Człowiek to dużo więcej.

Z uwagi na wyżej wymienione wartości, jakie wnosi taijiquan w życie człowieka, warto trening tej sztuki włączyć w codzienną troskę o zdrowie umysłowe, fizyczne, duchowe.

Powrót do spisu treści


Strona została przygotowana przez Tomasza Grycana.

Wszelkie pytania i uwagi dotyczące serwisu "Neijia" proszę przesyłać na adres:

Uwaga! Zanim wyślesz e-mail, przeczytaj dokładnie F.A.Q.

Powrót do strony głównej