Kolorowy napis z ideogramami: Świat Nei Jia

NR 11 (KWIECIEŃ 2000)


INTERNATIONAL KEM VO COMBAT

logo Viet Vo Dao - 5 kB

V i e t V o
D a o

logo Vovinam - 4 kB

P O L S K A

International VVD

Viet Tai Chi

Vovinam Viet Vo Dao

Vo Co Truyen

00-683 Warszawa, ul. Marszałkowska 81 m. 12, tel. (0-22) 622-19-42
e-mail: rjozwiak@pgnig.com.pl

STAŻ EURO VIET VO DAO
( INTERNATIONAL VVD )
Niemcy 19 - 20 02. 2000

Ryszard Jóźwiak
Tomasz Marszałek

W miesiącu lutym rozpoczęliśmy serię staży międzynarodowych International VVD. Międzynarodowy meeting Euro VVD odbył się z udziałem VVD Sinh (uprawiających VVD) z Niemiec, Francji, Szwajcarii, Włoch, Polski i Białorusi. W sumie udział w seminarium brało ponad 200 osób. Niemieccy koledzy po raz kolejny zorganizowali spotkanie VVD pod nazwą " Święto Wiosny " w miejscowości Edingen obok Mannheim. Staż był prowadzony przez mistrzów Do Long (6 dang z Francji), Bao Lan (6 dang z Włoch) oraz Tran Viet Tung (5 dang Niemcy). W stażu brali też udział mistrzowie Ryszard Dung Tien Jóźwiak (4 dang Polska) i Sergo Pralong (4 dang z e Szwajcarii). Staż był niezwykle intensywny, szczególnie dla posiadaczy czarnych pasów. Instruktorzy i trenerzy przez dwa dni dosłownie katowali dwie stare formy ze szkół Vo Binh Dinh, które nauczane są na mistrzowskich poziomach IVVD. Pierwsza forma to Loa Ho Thuong Son (stary tygrys schodzący z gór) oraz Lao Mai Doc Tho (starożytna małpa). Bardzo ciekawa była interpretacja ruchów każdej z form . Interesujące były również anegdoty związane z każdą Quyen (formą). W odróżnieniu od chińskich sztuk walki w formach VVD nie naśladuje się technik walki danego zwierzęca (vide małpa - Lao i tygrys - Ho w ww. formach) ale taktykę walki. W pierwszej formie (Loa Ho Thuong Son), która jest rozwinięciem programowej Quyen - Long Ho (smok i tygrys) zawarta jest taktyka tzw. starego tygrysa. Stary tygrys Loa Ho Thuong Son walczy rozsądnie i oszczędza siły. Dopada przeciwnika, osacza go, atakuje i wycofuje się. Tak też jest w całej formie, gdzie ważny jest rytm walki - szybki atak, zwodzenie i znowu atak. Ta forma uczy też technik Ho Trao - ciosów łapami tygrysa. W formie programowej na IV cap IVVD forma Long Ho (smok i tygrys) uczy dynamicznych i ciągłych ataków. Tygrys jest tu symbolem witalności jak i charakterystycznego sposobu walki młodego, dobrze wyszkolonego wojownika - ciągły i dynamiczny atak. Młody tygrys jest silny i nie musi oszczędzać sił, wierzy w swój sposób walki.

Lao Mai Doc Tho (starożytna małpa) przedstawia inną taktykę. Małpa nie jest tak silna jak tygrys, ale jest bardziej sprytna i zwinna. Prowokuje przeciwnika do uderzenia i w momencie jego ataku wykonuje błyskawiczny unik zaskakując przeciwnika nagłym kontratakiem.

Dla grupy VVD Sinh, którzy posiadają stopnie uczniowskie mistrzowie przygotowali techniki walki długim kijem (Bong Phap) oraz pałką (Viet Doan Con). W drugiej części stażu mistrz Do Long nauczał technik walki wręcz. W sumie staż trwał dwa dni, które zapełnione były atrakcjami. Poza treningiem do tych atrakcji należała niewątpliwie Gala, która była urządzona w eleganckim lokalu w Novotelu w Mannheim. Całonocna Gala obfitowała w wiele niespodzianek począwszy od skeczy, które wykonywali koledzy z niemieckiego VVD, parodię walki w wykonaniu włoskiej ekipy, pokazu tańca towarzyskiego oraz solowej gry na skrzypcach w wykonaniu mistrza Tunga. Polska ekipa popisywała się dynamicznymi tańcami. W sumie jak każdy kolejny staż był przyjemną przygodą. W tym roku nasza ekipa liczyła 14 osób w tym 2 instruktorów z Białorusi.- Sasza Drobysz (1 dang) i Sergiej Taraczenka (Dai den). W tym roku szykuje się wyjątkowo dużo staży dla Polskiego VVD - musimy niestety wybierać tylko te, które są w miarę blisko. Wiąże się to głownie z czasem. Musieliśmy w tym roku zrezygnować z Gali Vo Viet w Paryżu, która była zorganizowana 6 lutego 2000. W podobnej gali wietnamskich sztuk walki braliśmy udział w 1996 roku odnosząc duży sukces. Gala Vo Viet jest odpowiednikiem Budo Gali, którą corocznie organizuje się we Francji w Hali Bercy. Nasza Gala (Vo Viet) odnosi się tylko do wietnamskich sztuk walki gdzie, różne nurty wietnamskich sztuk walki (Viet Vo Dao, Vovinam, Vo Co Truyen, Vo Dao Vietnam, Viet Vu Dao, Qwan Ki Do itp.) przedstawiają swoje techniki. Viet Vo Dao jest bardzo trudną sztuką walki dającą satysfakcję i tylko tym, którzy chcą ciężką pracą zdobyć efekty.

Powrót do spisu treści


Strona została przygotowana przez Tomasza Grycana.

Wszelkie pytania i uwagi dotyczące serwisu "Neijia" proszę przesyłać na adres:

Uwaga! Zanim wyślesz e-mail, przeczytaj dokładnie F.A.Q.

Powrót do strony głównej.