Kolorowy napis z ideogramami: Świat Nei Jia

NR 23 (KWIECIEŃ 2002)

Feng Shui

HARMONIA OTOCZENIA - JEDNA Z DRÓG DO RÓWNOWAGI QI CIAŁA
Lidia Szarek

biuro@fengshui.biz.pl
www.fengshui.biz.pl

Sztuki walki uprawiane są w wielu różnych formach i w różnych celach: dla jednych są to ćwiczenia mające na celu poprawę kondycji, dla innych jest to czysty sport, fascynacja, dla jeszcze innych jest to sposób na życie o głębokim podłożu filozoficznym... Można tak wymieniać jeszcze wiele powodów, bo każdy ćwiczący ma swój własny. Jedno natomiast jest wspólne dla wszystkich: ćwiczenia te nie są bez znaczenia dla zdrowia. Mają na celu utrzymanie organizmu w jak najlepszej kondycji - no bo jak tu "stanąć do walki" wątłym, chorowitym, słabym?

Stare popularne porzekadło "w zdrowym ciele - zdrowy duch" mówi, że dobra kondycja wpływa na dobre samopoczucie psychiczne człowieka.
Wszyscy zdajemy sobie sprawę, że nasze dobre samopoczucie zależy również od innych czynników jak np. zdrowe odżywianie, genetyczne predyspozycje do bycia zdrowym, umiejętność cieszenia się a także wpływ środowiska, w którym żyjemy, mieszkamy, pracujemy. Nie każdy jednak zdaje sobie sprawę z tego, jak silny wpływ na nas ma otaczająca nas przestrzeń. Oprócz tego, że może poprawić lub pogorszyć nasze samopoczucie, wpływa na nasze zdrowie i na każdą dziedzinę naszego życia.

Od zarania dziejów ludzie obserwowali swoje otoczenie by przetrwać, by się ochronić, by zdobywać. Byli tacy, którzy z biegiem czasu zbierali te obserwacje, analizowali je i opracowali złożony, perfekcyjny system mający na celu takie kształtowanie otoczenia by zapewniało ono ochronę, bezpieczeństwo, komfort, by pozwalało efektywnie wypocząć, by inspirowało, by wspierało, by pozwalało zachować jak najwięcej energii własnej i pozwalało czerpać tę energię ze środowiska. System ten powszechnie znamy pod nazwą feng shui.

Howard Choy
Mistrz feng shui, architekt Howard Choy.
Kraków, marzec 2002.
Fot. Foto Atelier A. Szarek.

Feng shui jest sztuką i nauką rozpoznawania i aranżacji przestrzeni, pochodzącą jeszcze ze starożytnych Chin. Jednak upływ czasu i zmiany zachodzące w otaczającym świecie nie kwalifikują feng shui tylko do podręczników historii i ciekawostek kultury Dalekiego Wschodu.
Feng shui jest dynamiczne, cały czas rozwija się, idzie z postępem cywilizacji, przekracza kolejne granice czego dowodem jest obecność i użyteczność tej nauki również w świecie Zachodnim.

Jednak by móc dobrze wykorzystać mądrości tej starożytnej wiedzy w naszym zachodnim świecie, we współczesnych czasach trzeba poznać historię, rozwój, fundamenty na jakich feng shui się opiera. Najlepszą drogą do tego jest studiowanie starożytnych, klasycznych tekstów. Pozyskiwanie wiedzy ze źródeł pozwala unikać błędów, przekłamań i nieudolnych interpretacji.

Jak to jednak realizować jeśli nie zna się języka chińskiego i nie ma się dostępu do klasycznych dzieł chińskich mistrzów? Gdy zaczęłam studiować feng shui sama zadawałam sobie to pytanie. Zastanawiałam się gdzie znajdę chińskiego mistrz feng shui, u którego mogłabym uczyć się i zgłębiać tę wiedzę? Odpowiedź przyszła w roku 2000. Przy okazji mistrzostw świata Choy Lee Fut Kung Fu w Zakopanem odbyło się kameralne seminarium feng shui, które prowadził Howard Choy.

Howard Choy, mistrz Feng Shui, wybitny ekspert w tej dziedzinie, urodził się w Shin Hing w Chinach, skąd wyemigrował do Australii, gdzie mieszka i pracuje do dnia dzisiejszego. Dzięki wieloletniemu zaangażowaniu w praktykowanie sztuk feng shui, tai chi, qigong i kung fu utrzymuje kontakt z rodzimym językiem i kulturą. Feng Shui stanowi dla niego idealne połączenie jego pasji związanej z kulturą chińską z praktyką zawodową architekta.

Architekt z wykształcenia (dyplom ukończenia Wydziału Architektury Uniwersytetu Nowej Południowej Walii), prowadzi własną praktykę - biuro architektoniczne "Howard Choy & Associates" w Sydney. Projektując wykorzystuje sztukę aranżacji przestrzeni Feng Shui, która stanowi doskonały pomost pomiędzy warsztatem nowoczesnego architekta a korzeniami kulturowymi, w duchu których Choy wychowywał się i kształcił.

Lidia Szarek i Howard Choy
Lidia Szarek i Howard Choy. Kraków, październik 2001.

H. Choy studiował Feng Shui w Hong Kongu i Chinach od 1978 roku. Był osobistym uczniem mistrza Ren Zhilin z Honkongu, studiował także pod kierunkiem ekspertów feng shui: profesora Weng Yude z Huazhong Normal University, Wuhan (Chiny) oraz profesora Cheng Jiangiun z Huanam University of Technology, Guangzhou (Chiny). Feng Shui zajmuje się już od ponad 24 lat.

Mistrzami Howarda Choy w zakresie nauki Choy Lee Fut Kung Fu, Tai Chi Chuan stylów Yang i Chen oraz Baduanjin Qigong od roku 1966 byli i są najwybitniejsi mistrzowie tych stylów Kung Fu: Li lu-Ling, Yang Sauchung, Chen Yong-Fa, Chen Xiaowang.

Aktualnie H. Choy jest dyrektorem i głównym wykładowcą The Feng Shui College of Sydney oraz dyrektorem zarządzającym Sydney Tai Chi & Qigong Center (gdzie prowadzone jest nauczanie stylów Chen i Yang Tai Chi). W roku 1998 był jednym z członków założycieli Feng Shui Society of Australia. W tym samym roku został włączony do ścisłego kręgu International Feng Shui Society.

W roku 1999 Howard Choy został zaproszony do wygłoszenia wykładów podczas prestiżowej Międzynarodowej Konferencji Feng Shui w Londynie, organizowanej przez Stephena Skinnera i Lillian Too - światowej sławy propagatorów idei Feng Shui.

W ramach prowadzonej praktyki H. Choy udziela konsultacji renomowanym firmom i od wielu lat prowadzi seminaria poświęcone Feng Shui a także Tai Chi i Qigong w Australii, krajach Europy, Ameryki Południowej i Stanach Zjednoczonych.
Ponadto prowadził zajęcia w ramach The University of Technology, The University of Western Sydney i The School of Colour and Design w Sydney oraz podczas wielu niezależnie organizowanych wydarzeń.

Jednym z wielu jego osiągnięć zawodowych jest między innymi modyfikacja projektu rozbudowy Chinatown w ramach programu "Olimpiada Sydney 2000". Był to pierwszy w historii tego miasta przypadek, kiedy władze miejskie zaangażowały konsultanta Feng Shui przy realizacji planów urbanistycznych.

Jest konsultantem, autorem i współautorem książek na temat Feng Shui i Qigong, współpracuje z popularnymi czasopismami w Australii, Japonii, Niemczech, Szwajcarii, Anglii. Na stałe współpracuje z zespołem ekspertów pracujących nad tłumaczeniami oryginalnymi tekstów chińskich.

Seminarium feng shui
Seminarium feng shui.
Collegium Feng Shui - Człowiek Przestrzeń Czas.
Kraków, marzec 2002.

W roku 2001 Howard Choy zaproponował mi współpracę w ramach organizacji seminariów feng shui w Polsce. Zajęcia w prowadzonym przeze mnie Collegium Feng Shui Człowiek-Przestrzeń-Czas cieszyły się ogromnym uznaniem Uczestników a także samego H. Choy'a, który docenił u uczniów zaangażowanie i rzetelne podejście do nauki. Dzięki temu możliwe stało się uruchomienie prowadzonych przez Mistrza regularnych zajęć feng shui na najwyższym poziomie w Polsce. Owocem współpracy jest realizacja od początku 2002 roku w Collegium Feng Shui Człowiek-Przestrzeń-Czas w Krakowie zajęć według regularnego, oficjalnego harmonogramu nauki Feng Shui College of Sydney.

Bezpośredni sposób bycia, otwartość, łatwość nawiązywania kontaktu z uczestnikami i serdeczność przy ogromnym zasobie wiedzy oraz doświadczenia konsultanta Feng Shui i architekta czynią z Howarda Choy'a wspaniałego nauczyciela, od którego przyjemnością jest się uczyć.

Tak jak konsultantom feng shui i osobom zajmującym się tym tematem zaleca się ćwiczenie Tai Chi, ze względu na wspólne korzenie filozoficzne pomagające zrozumieć zasady obowiązujące zarówno w mikrokosmosie naszego ciała jak i makrokosmosie naszego otoczenia, tak i osoby zajmujące się sztukami walki i uprawianiem dyscyplin, u podstaw których leży osiąganie harmonii, stanu dynamicznej równowagi mogą wykorzystywać analogie wynikające z obserwacji przestrzeni i interakcji zachodzących między człowiekiem a jego środowiskiem. Dlatego zachęcam do poszerzania swej wiedzy także i o tę dyscyplinę, tym bardziej, że praktyczne wskazówki podawane przez feng shui pozwalają stworzyć wokół siebie przyjazną przestrzeń wspomagającą zdrowie, rozwój fizyczny i mentalny, korzystne relacje międzyludzkie oraz pozwalającą efektywnie pracować. Pamiętajmy zatem, że pracujemy nie tylko nad swym ciałem, tym mikrokosmosem, ale musimy zapewnić mu też optymalne warunki zewnętrzne naszego otoczenia, by, jak podkreśla na zajęciach Howard Choy, nie wydatkować niepotrzebnie swej cennej energii poprzez ciągłe jej dokładanie do układu otoczenia nie będącego w harmonii - czyli wymagającego wkładu energii dla funkcjonowania, a zamiast tego zachować ją dla wydatkowania na swój rozwój, kształcenie i osiąganie celów.

Najbliższe zajęcia w Collegium Feng Shui Człowiek-Przestrzeń-Czas® w Krakowie Howard Choy będzie prowadził w dniach 7-13 czerwca br. Będzie także gościem Festiwalu Zdrowia i Natury organizowanego przez NCK w Krakowie w dniach 8-9.VI.02 a w pierwszych dniach czerwca będzie wygłaszał referat podczas Międzynarodowych Dni Ziemi na zaproszenie Fundacji Partnerstwo dla Środowiska.

Feng Shui - Psychologia Przestrzeni®
Collegium Feng Shui Człowiek-Przestrzeń-Czas®
Kraków
tel. (0-12) 632-71-62
fax (0-12) 632-34-86

Powrót do spisu treści


Strona została przygotowana przez Tomasza Grycana.

Wszelkie pytania i uwagi dotyczące serwisu "Neijia" proszę przesyłać na adres:

Uwaga! Zanim wyślesz e-mail, przeczytaj dokładnie F.A.Q.

Powrót do strony głównej.