Kolorowy napis z ideogramami: Świat Nei Jia

NR 19 (SIERPIEŃ 2001)

Prezentacja mistrzów

WIELKI MISTRZ GIN SOON CHU
Faber Christoph

GasshoFaber@aol.com

W dniach 2 -10 czerwca tego roku gościł w Niemczech na zaproszenie swojego reprezentanta w tym kraju - Stephana Hagena, wielki mistrz Tai Chi Chuan stylu Yang - Gin Soon Chu. Ponieważ wraz z żoną i synem miałem okazję ćwiczyć przez parę dni pod okiem tego wspaniałego człowieka, postanowiłem skorzystać z nadarzającej się właśnie okazji i przedstawić Państwu pokrótce jego sylwetkę.

8-letni dziś Gin Soon Chu dorastał i wychowywał się w Hongkongu, gdzie również z powodu swojego słabego zdrowia i niezbyt dobrej kondycji, zaczął ćwiczyć Tai Chi Chuan - styl Wu. Gdy jednak w czasie jednego z treningów zauważył, ze jego nauczyciel podczas demonstrowania "Pchających dłoni" (Tui shou) nie daje sobie rady z jednym ze swych uczniów, postanowił odejść i poszukać sobie lepszego nauczyciela. Tym to sposobem trafił w 1956 roku do Lai Hok Soona, który był uczniem Yang Sau Chunga.

Po śmierci swojego nauczyciela w 1963 roku Gin Soon Chu wraz z kilkunastoma innymi uczniami przeszedł do szkoły ostatniego z wielkich Yangów - Yang Sau Chunga. Ponieważ jednak poziom nauczania i wymagania mistrza wobec uczniów były bardzo wysokie, po niecałym roku u Yang Sau Chunga z całej przybyłej grupy pozostał tylko Gin Soon Chu.

"Tak samo jak nauczał mnie i stawiał przede mną wysokie wymagania mój ojciec, tak samo nauczam i ja. I jeśli dla kogoś moje wymagania są zbyt wysokie, najlepiej niech od razu poszuka sobie innego nauczyciela" mawiał zawsze Yang Sau Chung - wspomina Gin Soon Chu.

Wielki mistrz Yang Sau Chung miął wielu uczniów, jednak całą swą wiedzę i doświadczenie przekazał tylko sześciu osobom. Ich też mianował swymi oficjalnymi następcami. Są to trzy jego córki: Yang Tai Yee, Yang Ma Lee i Yang Yee Li; oraz trzej mistrzowscy uczniowie: Ip Tai Tak (Hongkong), Gin Soon Chu (Boston) i King Hung Chu (Londyn).

Gin Soon Chu z końcem lat sześćdziesiątych wyemigrował do Stanów Zjednoczonych, gdzie w roku 1969 wraz z grupą wiernych przyjaciół założył "Gin Soon Tai Chi Club". W tamtym czasie - jak wspomina - jeszcze prawie nikt w Ameryce nie wiedział, co to jest Tai Chi Chuan. Niedługo później zostaje również współzałożycielem i prezydentem "Eastern United States Kung Fu Federation", a także zakłada "Gin Soon Tai Chi Chuan Federation". W tamtym też czasie przemierza Stany Zjednoczone rozpowszechniając i ucząc Tai Chi Chuan.

"Uczyłem Tai Chi Chuan na dwa sposoby. - wspomina - Pierwszy dla tych, którzy pragneli ćwiczyć tylko dla zdrowia, i drugi dla tych, którzy chcieli nauczyć się sztuki walki."

Poproszony kiedyś przez redaktora angielskiego czasopisma "Tai Chi & Alternative Health" o to, by udzielić jakiejś dobrej rady wszystkim ćwiczącym Tai Chi Chuan, Gin Soon Chu odpowiedział:

(dla początkującego) - Bądź rozluźniony, ćwicz nie za wiele ruchów na raz, nie przeładowywuj się zbyt wieloma informacjami, gdyż prowadzi to tylko do rozproszenia ducha. Poświęć dużo czasu na ćwiczenie tego, co w obecnej chwili potrafisz, i pamiętaj, że żeby zbudować wielką budowlę potrzeba mocnego i solidnego fundamentu.

(dla ćwiczącego na średnim poziomie) - Nie spiesz się i ćwicz poprawnie. Bardzo ważne jest na tym poziomie, by utrzymywać poprawna postawę, bo to prowadzi do właściwej cyrkulacji energii.

(dla zaawansowanego) - Ludzie myślą w dzisiejszych czasach zbyt dużo o jakości wykonywanej formy, a nie zastanawiają się nad sensem wykonywanych przez siebie ruchów, nie rozumieją ich zastosowania. Nie pytają JAK i DLACZEGO? Na tym poziomie nauczania trzeba poświęcić wiele czasu na studiowanie dziesięciu zasad mistrza Yang Cheng Fu.

Wszystkim, którzy chcieliby dowiedzieć się czegoś więcej na temat wielkiego mistrza Gin Soon Chu, jego dwóch synów - Vincenta i Gordona Chu, zapraszam do odwiedzenia strony internetowej Federacji przez nich prowadzonej:
www.geocities.com/RodeoDrive/4687

To dla tych, którzy znają język angielski. Tych zaś, którzy znają język niemiecki zachęcam, by zajrzeć na stronę Stephana Hagena - oficjalnego reprezentanta Gin Soon Chuna w Niemczech:
www.yang-taichi.com

Z początkiem września będzie tam można również zobaczyć zdjęcia z ostatniego pobytu Gin Soon Chuna w Europie.

Wielki mistrz Gin Soon Chu zapowiedział, że mniej więcej za dwa - trzy lata bardzo chętnie odwiedzi ponownie Europę.

Powrót do spisu treści


Strona została przygotowana przez Tomasza Grycana.

Wszelkie pytania i uwagi dotyczące serwisu "Neijia" proszę przesyłać na adres:

Uwaga! Zanim wyślesz e-mail, przeczytaj dokładnie F.A.Q.

Powrót do strony głównej.