Kolorowy napis z ideogramami: Świat Nei Jia

NR 23 (KWIECIEŃ 2002)

MISTRZ HOWARD CHOY W KRAKOWIE
MARZEC 2002
Konrad Dynarowicz

kdynarowicz@linart.pl

(Artykuł jest moją osobistą relacją z warsztatów stylu Yang Taijiquan z Mistrzem Howardem Choyem)

"Nie można zapomnieć gdzie wypiło się pierwszy łyk wody w życiu".
Stare chińskie przysłowie

Mistrz Howard Choy (Cai Hong) rozpoczynając warsztaty stylu Yang Taijiquan powiedział, że: "Dzięki świadomości energii wewnętrznej qi w naszym ciele możemy być świadomi qi w naszym otoczeniu. Ćwicząc Taijiquan i qigong można wzmocnić własne ciało i energię wewnętrzną" (1).

Mistrz Howard Choy jest australijskim architektem od lat stosującym zasady feng shui, chińskiej geomancji, w swojej pracy. Jest przedstawicielem tradycyjnej szkoły feng shui - szkoły kompasu. Jego nauczycielami są mistrz Ren Zhilin i profesor Wang Yude. Mistrz Choy mówi a także pisze też w swoich książkach (2), że na qi ludzkiego organizmu wpływa zarówno ziemskie qi jak i qi nieba, postrzega więc człowieka jako część natury. Nie powinien więc dziwić fakt, że od wielu lat ćwiczy Taijiquan (style Yang i Chen), qigong (system Luohan qigong) oraz Choy Lee Fut kung-fu. Będąc uczniem mistrza Yang Souchung, spadkobiercy stylu Yang Taijiquan, mistrza Chen Xiaowang, spadkobiercy stylu Chen Taijiquan oraz mistrza Chan Yongfa, spadkobiercy stylu Choy Lee Fut, miał możliwość "czerpania wody ze źródła" (3). Znamiennym dla postrzegania świata przez Howarda Choya jest tytuł jednej z jego książek: "Qigong czyli feng shui dla ludzkiego ciała" (Howard Choy, "Qigong. Feng Shui for the body")(2). Howard Choy przebywał w Krakowie przez kilka dni na początku marca 2002 roku. Pomiędzy 2 a 5 marca przeprowadził 4 dniowe seminarium na temat podstaw oraz zaawansowanych metod feng shui. Organizatorem tych zajęć była Lidia Szarek, jedna z polskich uczennic feng shui mistrza Choya. Natomiast 6 i 7 marca na zaproszenie sifu Grzegorza Ciembroniewicza (Choy Lee Fut kung-fu) poprowadził warsztaty na temat stylu Yang Taijiquan. (W tym momencie chciałbym podziękować sifu G. Ciembroniewiczowi za zaproszenie). Tematem warsztatów była korekta krótkiej 39-ruchowej formy Yang Taijiquan stworzonej przez Howarda Choya na bazie 108-ruchowej tradycyjnej formy a także korekta formy z szablą stylu Yang.

Howard Choy był w Polsce po raz czwarty od roku 1992. Dla mnie było to pierwsze po 10 - ciu latach spotkanie z mistrzem któremu wiele zawdzięczam jeśli chodzi o zrozumienie Taijiquan. W swojej drodze poszukuję manifestacji zasad Taijiquan w ruchach form. Ćwicząc zawsze staram się zadawać podstawowe pytania i kłaść nacisk na podstawowe ćwiczenia (4). To co usłyszałem od mistrza Choya i zobaczyłem w jego ruchach jest bliskie moim przemyśleniom.

A oto co mówił mistrz Choy: "Dla właściwego ćwiczenia Taijiquan najważniejszą rzeczą jest zachowanie właściwej postawy ciała, właściwe oddychanie i właściwa intencja umysłu. Dzięki zachowaniu właściwej struktury ciała możemy wzmacniać naszą energię wewnętrzną qi, jak i powodować, że krąży ona w naszym ciele we właściwy sposób"(5). Wielu ćwiczących Taijiquan ignoruje przyjmowanie właściwej postawy ciała czyli fizyczny aspekt ćwiczenia. Nie doceniają również rozluźnienia. Zarówno w jednym jak i drugim przypadku powoduje to, że postępy w treningu osiągane będą o wiele trudniej. A przecież perfekcja zarówno w wykonywaniu ruchu jak i przyjmowaniu właściwej postawy ma swoje źródło w realizowaniu podstawowych zasad Taijiquan.

"Z Wuji powstaje Taiji a z Taiji dziesięć tysięcy przemian i transformacji"(6). Cytując to klasyczne opisanie zasady yin-yang mistrz Choy stwierdził, żepozwala ona uzmysłowić sobie, że Taijiquan jest wspaniałą sztuką walki, ponieważ zawiera w sobie niezliczoną ilość możliwości reagowania na działanie przeciwnika.

"W moim przekonaniu Taiji jest dla każdego z nas osobistą drogą"(7). "Jeśli osiągniesz odpowiedni poziom nauczyciel może pracować z Tobą indywidualnie"(8).
"Proces (droga) jest o wiele ważniejszy od rezultatu"(9). Oczywiście, nikt nie zrobi tego za nas ani też nie odbędzie się to bez żmudnego i długiego treningu w którym nauczyciel pilnuje abyśmy nie zeszli zbyt daleko z drogi. Dość często zdarza się, iż uczniowie oczekują zbyt szybkich rezultatów i rezygnują nie doszedłszy nawet do połowy drogi.

"Taijiquan to naturalne ruchy, często ćwiczący starają się je nadmiernie komplikować" (10). Ludzie mają tendencję do komplikowania prostych rzeczy. Sądzą, że proste rzeczy nie są wiele warte, dlatego je komplikują. Jeśli zrozumie się, że ruchy i postawy są "pojazdem" dla qi, to stanie się jasnym, iż rzeczywistym kluczem do mistrzostwa jest powrót do podstaw.

Jak już wspomniałem tematem warsztatów była przede wszystkim korekta postaw i ruchów a także dokładne ich wyjaśnienie. Były to krótkie ale wyjątkowo cenne dla mnie chwile. Myślę, że to dzięki drodze, jaką dotąd pokonałem mogłem tak wiele wynieść z treningu, który dotyczył tego co naprawdę ważne czyli podstaw.

"Kiedy uczeń jest gotowy pojawia się nauczyciel".
Stare chińskie przysłowie

PS. Mówiąc o chwilach spędzonych z mistrzem Chen Xiaowangiem Howard Choy wspominał, iż oprócz korekty postaw, ruchów oraz ćwiczenia form najbardziej cenną częścią treningu było oglądanie filmów i zdjęć innych mistrzów połączone z rozważaniami na temat właściwej i niewłaściwej postawy, dobrego i złego wykonania ruchu a także zadawania pytań: "Dlaczego ruchy wykonywane są w ten sposób?" oraz "Jak w tych ruchach wyrażają się podstawowe zasady Taiji?".

Przypisy:
(1), (5), (6), (7), (8), (9), (10) - wypowiedzi mistrza Howarda Choya zanotowane podczas treningu oraz osobistej rozmowy.
(2) - Howard Choy, Belinda Henwood - "Feng Shui. How to create harmony and balance in your living and working enviroment", Lansdowne 1997.
Howard Choy, Belinda Henwood - "Feng Shui", MacMillan 1998.
Howard Choy - "Qigong. Feng Shui for the body", MacMillan 1998.
(3) - powiedzenie kung-fu.
(4) - Konrad Dynarowicz - "Poszukiwanie własnej drogi", Samuraj 11(43)01.

Powrót do spisu treści


Strona została przygotowana przez Tomasza Grycana.

Wszelkie pytania i uwagi dotyczące serwisu "Neijia" proszę przesyłać na adres:

Uwaga! Zanim wyślesz e-mail, przeczytaj dokładnie F.A.Q.

Powrót do strony głównej.