Kolorowy napis z ideogramami: Świat Nei Jia

NR 26 (PAŹDZIERNIK 2002)

Yiquan

NA KRYMIE - WRZESIEŃ 2002
Andrzej Kalisz

yiquan@yiquan.com.pl
www.yiquan.com.pl

Yiquan jest systemem kung-fu/wushu do niedawna jeszcze niemal nieznanym nie tylko u nas, ale i w wielu innych krajach. Obecnie staje się jednak coraz bardziej popularny i jego rozwój nabiera dynamiki. Dzięki bezpośredniemu kontaktowi z mistrzem Yao Chengguang i naszym regularnym wyjazdom do prowadzonej przez niego szkoły ZONGXUN WUGUAN w Pekinie, Polska stała się już jednym z liczących się ośrodków yiquan. Utworzenie AKADEMII YIQUAN przyczynia się do dalszej popularyzacji tego systemu nie tylko w Polsce, ale i poza jej granicami. W seminariach i intensywnych kursach organizowanych przez AKADEMIĘ YIQUAN, oprócz Polaków brały już udział także osoby z Chorwacji, Czech, Filipin, Finlandii, Holandii, Niemiec, Rosji, Słowacji, Słowenii, Ukrainy, USA, Węgier i Wielkiej Brytanii, chcące poznać yiquan, a w wielu wypadkach także zostać w przyszłości instruktorami tego niezwykłego, cieszącego się szybko rosnącym zainteresowaniem systemu. Odbyły się już seminaria w Czechach i na Węgrzech do których prowadzenia zostałem poproszony. Na Ukrainie natomiast weekendowe seminaria odbywają się regularnie. Kolejnym etapem było zorganizowanie tam dłuższego, dwutygodniowego, intensywnego szkolenia.

Skaliste południowe wybrzeże Krymu w okolicy Jałty

Szkolenie to odbyło się w pierwszej połowie września 2002 nad Morzem Czarnym, w Ałuszcie na Krymie. Oprócz adeptów yiquan z Ukrainy, przybyły też osoby z Rosji i oczywiście z Polski. Zajęcia odbywały się w malowniczym zakątku zwanym przez adeptów sztuk walki "parkiem wushu", tuż przy plaży, tak że przed lub po zajęciach można było skorzystać z kąpieli w ciepłym morzu.

Uczestnicy podzieleni byli na 3 grupy, w zależności od stażu i zaawansowania w yiquan. Początkujący (pierwsza grupa) poznawali podstawowe ćwiczenia zhan zhuang, shi li, fa li oraz tui shou. Uczestnicy z drugiej grupy poznali kolejne ćwiczenia zhan zhuang, shi li (w tym łączenie różnych ćwiczeń shi li w rodzaj impowizowanej formy), fa li oraz zastosowania fa li w tui shou. Ćwiczący w trzeciej grupie poznali zaawansowane ćwiczenia zhan zhuang, kolejne ćwiczenia fa li (w tym łączenie różnych ćwiczeń fa li w "walkę z cieniem"), zastosowania fa li w tui shou, ćwiczenia wzroku, ćwiczenia dynamicznego oddechu, oraz wiele ćwiczeń wprowadzających do wolnej walki san shou.

Oprócz treningów, uczestnicy szkolenia sporo czasu poświęcili na zwiedzanie bliższych i dalszych okolic. Jeździliśmy m.in. do Jałty, Liwadii (miejsce konferencji Jałtańskiej), Ałupki, zobaczyliśmy "Jaskółcze gniazdo" - malowniczy zameczek na skale. W Bachczysaraju, dawnej stolicy Tatarów, zwiedziliśmy pałac chanów krymskich, monastyr Uspienskij na skalnym zboczu oraz położone w pobliżu Kamienne Miasto, będące niegdyś pierwszą stolicą krymskich Tatarów, a później twierdzą Karaimów. Obejrzeliśmy tam wykute w skale groty w których zamieszkiwano oraz zobaczyliśmy zapierający dech w piersiach widok na Wielki Kanion. Niektórzy uczestnicy zwiedzali także groty w górach, oraz wspinali się na górskie szczyty, m.in. Czatyrdach oraz Demerdżi.

Sporą atrakcją była także kuchnia, od barszczu ukraińskiego, prostych warieników i pielmieni, przez potrawy tatarskie do owoców morza. Przejściowe sensacje żołądkowe nie zakłóciły ogólnego dobrego samopoczucia. Sporą frajdą było próbowanie prostych produktów kupionych na bazarze, np. kiszonego czosnku lub kiszonych ogórków, smakujących nieco inaczej niż u nas. Można też było kupić świeże, domowej produkcji sery, masło i śmietanę. Bogactwo dostępnych owoców było przeogromne. Ponieważ zakwaterowani byliśmy w w pełni wyposażonych mieszkaniach, które całe były do naszej dyspozycji, niektórzy z zapałem zajęli się gotowaniem.

Krym słynie ze wspaniałych win. Jedna z naszych wycieczek prowadziła zatem do wytwórni win, gdzie odbyliśmy degustację najlepszych gatunków (w symbolicznych ilościach - 20 ml każdego wina), urozmaiconą interesującym wykładem specjalistki, degustatorki win.

Krym był wspaniałym odkryciem dla naszej polskiej grupy. Postanowiliśmy regularnie tu wracać. Wspólnie z ukraińskimi kolegami ustaliliśmy, że szkolenia na Krymie organizować będziemy corocznie, w pierwszej połowie września, gdy pogoda najbardziej sprzyja zarówno treningowi jak i wypoczynkowi. Planowane są także szkolenia w ukraińskich Karpatach. Przybyli na szkolenie w Ałuszcie przedstawiciele szkoły systemów wewnętrznych z Rosji poprosili mnie natomiast o prowadzenie seminariów yiquan w Moskwie i Riazaniu.

Powrót do spisu treści


Strona została przygotowana przez Tomasza Grycana.

Wszelkie pytania i uwagi dotyczące serwisu "Neijia" proszę przesyłać na adres:

Uwaga! Zanim wyślesz e-mail, przeczytaj dokładnie F.A.Q.

Powrót do strony głównej.