Kolorowy napis z grafikami: Świat Nei Jia

NR 1 (MAJ 1998)


STOJĄCA MEDYTACJA
Tomasz Grycan

Jednym z głównych celów Nei Jia (wewnętrznych sztuk walki) jest wyczuwanie i rozwijanie wewnętrznej energii "Chi". Najbardziej znanym ćwiczeniem, służącym do tego jest "zhanzhuang" ("Lieh Chan") czyli "Stojąca Medytacja". Jej wykonanie przedstawia rysunek 1.

  • Stopy ustawione równolegle do siebie, na szerokość ramion (co odpowiada w przybliżeniu długości stopy).
  • Ciężar dokładnie pośrodku stopy. Najlepiej najpierw przenieść cały na palce, a następnie na pięty. I dopiero teraz znaleźć takie ułożenie, gdzie jest pośrodku, a palce i pięty dotykają ziemi.
  • Kolana lekko ugięte.
  • Zazwyczaj kiedy stoimy, kręgosłup jest wygięty w kształcie litery "S", tak jak przedstawiono to na rysunku 2 (punkt Mingmen znajduje się w "dołku" - mówi się o nim wtedy, że jest "zamknięty"). W Nei Jia dąży się by kręgosłup był maksymalnie prosty. Osiąga się to przez "podwinięcie bioder", tak jak przy siadaniu. Jeżeli się to uda, punkt Mingmen zostaje "otwarty".
Rysunek 1
  • Barki rozluźnione, ręce ułożone luźno wzdłuż tułowia (wolne miejsce pod pachami), łokcie ugięte.
  • Broda lekko ściągnięta w dół, głowa prosta (należy wyobrazić sobie, że jest lekka jak balon i unosi się w górę).
  • Język dotyka nasady górnych zębów, wzrok skierowany na wprost (minimalnie w dół, tak aby oczy były rozluźnione).
  • Całe ciało rozluźnione, swobodny oddech.

Stojąc w tej pozycji, należy sobie wyobrazić, że stopy są ciężkie i przenikają w głąb ziemi. Reszta ciała jest lekka i unosi się w górę jak balon. Klasyczne teksty zalecają: "Poczuj się młodo i uśmiechnij wewnętrznie".
W czasie wykonywania właściwego ćwiczenia, staramy się nie myśleć o niczym lub skupić całą uwagę na punkcie Dan Tien (okolicy brzucha).

Rysunek 2
Na początku najlepiej zacząć od 5 do 10 minut, stopniowo zwiększając czas trwania. Przy dłuższym staniu, należy lekko przymknąć oczy (jeżeli są szeroko otwarte, napinają się). Można też ćwiczyć z zamkniętymi oczami.

"Stojąca Medytacja" nie tylko pobudza i rozwija przepływ energii "Chi" w organizmie, ale także wzmacnia całe ciało. Jest doskonałym ćwiczeniem dla ludzi chorych lub rekonwalescentów.
Dawniej początkowy trening Kung Fu polegał wyłącznie na staniu w specjalnych pozycjach (charakterystycznych dla danego stylu). Uczeń poznawał techniki walki, dopiero kiedy potrafił długo przebywać w tych pozycjach.

Dalszym rozwinięciem tego ćwiczenia, jest "Trzymanie Dzbana (Kuli)" przedstawione na rysunku 3. Wykonuje się je prawie tak samo, inne jest tylko ułożenie rąk. Dłonie ustawione są tak, jakby trzymały dużą piłkę. Punkty Laogong (pośrodku dłoni) są na tej samej wysokości, skierowane na wprost siebie. Należy spróbować poczuć kontakt tych punktów. Łokcie są skierowane w dół (tak jakby były do nich podwieszone ciężarki), a nadgarstki trochę powyżej nich. Środkowe palce są na wprost siebie.
Osoba, która potrafi stać w tej pozycji godzinę, przechodzi do następnego etapu, którym jest trzymanie jakiegoś przedmiotu pomiędzy dłońmi. Można na przykład zacząć od trzymania pustego wiadra i w miarę postępów stopniowo je napełniać wodą.
Bardzo ważne jest, aby przez cały czas ćwiczenia, całe ciało było rozluźnione, a oddech swobodny.
Rysunek 3

Powrót do spisu treści.


Strona została przygotowana przez Tomasza Grycana.

Wszelkie pytania i uwagi dotyczące serwisu "Neijia" proszę przesyłać na adres:

Uwaga! Zanim wyślesz e-mail, przeczytaj dokładnie F.A.Q.

Powrót do strony głównej.