magazyn Świat Nei Jia
NR 45 (WRZESIEŃ 2009)

Chen Taijiquan

SEMINARIUM Z MISTRZEM CHEN XIAOWANG W MIŁKOWIE - WIOSNA 2008
Tomasz Grycan

W dniach 29 kwietnia - 5 maja 2008 r. odbyło się seminarium Taiquan stylu Chen z Wielkim Mistrzem Chen Xiaowang. Tym razem zamiast we Wrocławiu ćwiczyliśmy w Miłkowie niedaleko Jeleniej Góry. Jak zwykle uczestnikami były osoby nie tylko z Polski, ale także z wielu krajów Europy. Już od kilku lat regularnie na wiosnę zjeżdżają się do nas pasjonaci Chen Taijiquan z całego kontynentu.

Warsztaty zaczęły się od nauki formy z halabardą. Ta broń, ze względu na swoje duże rozmiary, wymaga większej sprawności ciała i mocniejszych nadgarstków. Choć używaliśmy tylko zwykłego sprzętu, który wydaje się dość lekki, kiedy chwilę trzyma się go w dłoniach, to jednak dłuższa praktyka z takim przyrządem nie jest taka łatwa. Osoby, które wcześniej niewiele ćwiczyły, odczuwały spore zmęczenie po kilkunastu godzinach treningów.

Najwięcej problemów było w czasie korekty różnych pozycji z formy. Dłuższe utrzymanie halabardy w jednej ręce wysoko nad głową okazało się sporym wyzwaniem. Mistrz bardzo powoli i dokładnie sprawdzał ustawienie ciała (poprawiał strukturę), a broń w tym momencie wydawała się ważyć wiele kilogramów.

Środkowa część seminarium poświęcona była na aplikacje bojowe. Mistrz Chen Xiaowang pokazywał zastosowanie spiralnej energii w technikach qinna, czyli dźwigniach. Uczestnicy zajęć z dużym zapałem wykręcali sobie ręce. Niektórzy z nich odczuwali potem efekty tego treningu jeszcze przez kilka dni.

Ostatni blok był poświęcony na studiowanie długiej formy starego stylu, czyli "Laojia Yilu". Ten materiał powinien być fundamentem praktyki przez wiele lat, więc zawsze warto sprawdzić efekty swoich ćwiczeń i na nowo spojrzeć na to, co niby już dobrze zna się.

  

W czasie pobytu w Miłkowie można było kupić kaligrafie autorstwa Mistrza Chen Xiaowang. Fundusze zebrane w ten sposób będą przekazane na renowację ważnych miejsc Chen Taijiquan we wiosce Chenjiagou.

Tak jak w latach ubiegłych tak i tym razem kontakt z Mistrzem Chen Xiaowang był bardzo inspirujący. Każdy z uczestników seminarium wyjeżdżał z Miłkowa "naładowany" do dalszej samodzielnej pracy w domu.

Powrót do spisu treści


Strona została przygotowana przez Tomasza Grycana.

Wszelkie pytania i uwagi dotyczące serwisu "Neijia" proszę przesyłać na adres:

Uwaga! Zanim wyślesz e-mail, przeczytaj dokładnie F.A.Q.

Powrót do strony głównej.