Kolorowy napis z ideogramami: Świat Nei Jia

NR 27 (GRUDZIEŃ 2002)

Aby ułatwić czytanie pisma, przy obciążonych łączach, podzielono go na oddzielne pliki. Sam wybierasz poszczególne artykuły. Możesz też ściągnąć od razu całe czasopismo (jako jedną stronę).

Spis treści:

Powrót do strony głównej


Wstęp

Witam w świątecznym wydaniu magazynu.

Moją największą pasją są "wewnętrzne style" Kung Fu, w języku chińskim zwane "Nei Jia". Stworzyłem ten internetowy magazyn, aby je szerzej propagować. Stąd też jego nazwa: "Świat Nei Jia", bo z założenia miał być poświęcony: Taijiquan (Tai Chi Chuan), Xingyiquan (Hsing Yi Chuan) i Baguazhang (Pa Kua Chuan). Ponieważ jednak moje zainteresowania nie ograniczają się tylko do tego obszaru, wcześniej ćwiczyłem też inne sztuki walki, postanowiłem nie zamykać szczelnie ram tego magazynu i pisać także trochę o "zewnętrznych stylach".
Już po pierwszym wydaniu tzw. "numeru zerowego", dostałem sporo e-maili, aby znacznie rozszerzyć tematykę publikowanych w nim tekstów. Dlatego też wielokrotnie zwracałem się listownie do różnych organizacji np.: Aikido, Karate, Ju Jitsu itp., z zaproszeniem do współpracy, ale oddźwięk był praktycznie zerowy. Nie przysyłano żadnych artykułów, poza sporadycznymi informacjami o organizowanych zawodach lub seminariach. Stale je publikuję w swoim serwisie w dziale "Wydarzenia".
Nie mogąc liczyć na źródłowe materiały od "oficjalnych przedstawicieli", zdecydowałem się na korzystanie z tekstów pasjonatów. Często minusem takich artykułów jest ograniczona wiedza ich autorów, nie są oni najwyższej klasy ekspertami, ale za to emanuje z nich olbrzymia chęć dzielenia się z innymi swoimi doświadczeniami. Wydaje mi się, że to jest w nich najcenniejsze.

Co jakiś czas dostaję listy z pretensjami od osób zajmujących się japońskimi sztukami walki (Karate, Ninjitsu, Aikido itp.), że nic nie ma o ich stylach lub, że artykuły publikowane w tym magazynie zawierają niepełne albo fałszywe informacje. Kiedy odpowiadam im, żeby sami coś napisali i sprostowali te dane, obiecują coś przysłać, a potem kontakt się urywa. Mam nadzieję, że w Nowym Roku uda się w końcu przełamać to "zjawisko" i powstaną stałe działy z tekstami o japońskich sztukach walki.

Podkreślałem to już wielokrotnie, ale powtórzę to jeszcze raz. Ten magazyn jak i inne strony mojego serwisu, mają za główny cel szerokie propagowanie sztuk walki. Nie jednego stylu czy grupy instruktorów. Jestem otwarty na współpracę z każdą organizacją, jak i z pojedynczymi osobami (pasjonatami). Jeżeli chcecie się podzielić swoją wiedzą i doświadczeniem, napiszcie do mnie. Pamiętajcie tylko o zachowaniu praw autorskich nadsyłanych materiałów.

I jeszcze jedno. Publikowane w magazynie teksty są różne, bo ich adresaci są różni. Jedne są "tylko" dla zaciekawienia laików tematem, mające przekonać ich, że warto jednak coś ćwiczyć. Inne mają poszerzyć wiedzę i zainspirować do jeszcze głębszej praktyki. Czasami też pomóc przezwyciężyć kryzysowe chwile. Dlatego też ilość i jakość przekazywanych informacji w artykułach jest różna, bo ich odbiorcy są inni. Pamiętajcie o tym czytając ten magazyn.

Życzę Wam zdrowych i spokojnych Świąt w otoczeniu najbliższych, a także wspaniałego Nowego Roku. Obyście znaleźli w nim także czas na zajęcie się własnym Ciałem i Duchem.

Tomasz Grycan

Powrót do spisu treści


Strona została przygotowana przez Tomasza Grycana.

Wszelkie pytania i uwagi dotyczące serwisu "Neijia" proszę przesyłać na adres:

Uwaga! Zanim wyślesz e-mail, przeczytaj dokładnie F.A.Q.

Powrót do strony głównej.