magazyn Świat Nei Jia
NR 42 (CZERWIEC 2006)
JUBILEUSZOWE WYDANIE

Aby ułatwić czytanie pisma, przy obciążonych łączach, podzielono go na oddzielne pliki. Sam wybierasz poszczególne artykuły. Możesz też ściągnąć od razu całe czasopismo (jako jedną stronę).

Spis treści:

Powrót do strony głównej


WSTĘP

W marcu minęło osiem lat od chwili pojawienia się magazynu "Świat Nei Jia" w internecie. Przez długi czas kolejne numery ukazywały się dość regularnie, mniej więcej co dwa miesiące. Ostatnio, z powodów niezależnych ode mnie, częstotliwość wydań wyraźnie zmalała. Przyczyna jest prozaiczna, brak artykułów do opublikowania. Mam bardzo dużo obiecanych tekstów, ale niestety tylko niewielka ilość z nich dociera do mnie :-(.

Chciałbym gorąco podziękować wszystkim osobom, którym wciąż chce się dzielić czymś z innymi i przysyłają różne materiały. Bez Was ten magazyn nie mógłby istnieć. Tak długo jak nie zgaśnie w Was iskra zapału, tak długo te strony będą mogły się rozwijać....

Czytając i porównując e-maile oraz ankiety, jakie otrzymywałem przez wiele lat tworzenia "Świata Nei Jia", wyraźnie widać, jak bardzo zmienili się czytelnicy magazynu.

Osiem lat temu, kiedy uruchomiłem swój serwis, "polski Internet" był jeszcze małą wspólnotą pasjonatów, którzy aktywnie dzielili się różnymi informacjami. Korzystający ze światowej pajęczyny niewiele mieli polskojęzycznych stron i doskonale zdawali sobie sprawę, że tworzenie ich wymaga dużo pracy, więc byli wdzięczni za to, że ktoś robi coś dla nich. Jeżeli nie mogli bezpośrednio pomóc autorowi, to przynajmniej starali się od czasu do czasu wesprzeć go dobrym słowem i wysyłali jakiś życzliwy list.

Dzisiaj sytuacja uległa dużej zmianie. Ludzie traktują internet jak olbrzymi regał z darmowymi towarami (programami, muzyką, filmami, itp.). Wszechobecny jest model konsumpcyjny. Każdy nie tylko łatwo bierze to, co chce, ale uważa, że wszystko jest i musi być tylko dla niego. Internauci przyzwyczaili się, że wystarczy wystukać jakieś hasło w wyszukiwarce i od razu pojawiają się artykuły na interesujący ich temat. Nikt nie myśli o tym, że wcześniej ktoś inny musiał włożyć dużo pracy w przygotowanie danego materiału i może warto byłoby podziękować mu za to. Buszujący w sieci nie mają czasu na taką refleksję. Ciągle spieszą się i są poirytowani, jeśli nie znajdują tego, czego dokładnie chcą.... Często zamiast podziękowań, wysyłają autorowi serwisu obraźliwe słowa.... Niektóre e-maile, które dostaję, przypominają sytuację, kiedy ktoś po wejściu do piekarni, ma pretensje, że nie może w tym sklepie kupić butów...Taka jest teraz zwariowana rzeczywistość....


W ostatnim czasie coraz więcej osób zwraca się do mnie z prośbą, abym wysyłał im w listach opisy ćwiczeń taijiquan i qigong. Niektórzy chcą, abym siedział nieustannie przy komputerze i instruował ich przez "Gadu-Gadu". Kiedy wyjaśniam, że nie można korespondencyjnie uczyć się wewnętrznych systemów, obrażają się na mnie....
Pamiętajcie, że książki, a nawet filmy, mogą być tylko pomocą w nauce. Niezbędny jest stały kontakt z kompetentnym instruktorem, który będzie nieustannie korygował ucznia. Samodzielne nauka z różnych materiałów obarczona będzie olbrzymią ilością błędów, które szybko staną się głębokimi nawykami i bardzo trudno będzie się ich pozbyć. Złe wykonywanie ćwiczeń zamiast poprawy zdrowia może doprowadzić do kontuzji i chorób.
Jeżeli w waszym mieście nie ma żadnego nauczyciela, możecie skorzystać z seminariów i obozów, które przez cały rok organizują różne organizacje na terenie całego kraju.


Nieustannie jestem zasypywany e-mailami z pytaniami dotyczącymi azjatyckich hieroglifów. Jeszcze raz powtarzam. Nie znam orientalnych języków, więc nie przysyłajcie do mnie listów w tej sprawie.


Przepraszam wszystkich za brak odpowiedzi na listy, ale nie mam wystarczającej ilości wolnego czasu, aby uporać się z olbrzymią ilością korespondencji. W najbliższych dniach wznowi działanie forum dyskusyjne "Neijia", więc korzystajcie z niego i pomagajcie sobie wzajemnie.


Po ciężkich miesiącach spędzonych w pracy i szkole nadszedł czas na wakacje.
Życzę Wam pięknej, słonecznej pogody i aktywnego wypoczynku.
Nie zapominajcie o ćwiczeniu :-).

Zapraszam do lektury magazynu.
 
Tomasz Grycan

P.S.
W kwietniu 2006 r. minęło 25 lat od powstania federacji Viet Vo Dao w Polsce. Serdecznie gratuluję wspaniałej rocznicy i życzę Ryszardowi Jóźwiakowi oraz jego uczniom dalszego owocnego rozwoju wietnamskich systemów w Polsce.

P.S.2
Na koniec mała ciekawostka. Chociaż mój magazyn jest tylko w polskiej wersji językowej, to jednak dzięki internetowi dostępny jest na całym świecie. Oto lista państw, w których czytano moje strony (informacje uzyskane ze statystyk serwisu, uszeregowane według częstotliwości odwiedzin):

.de = Niemcy
.au = Australia
.uk = Wielka Brytania
.cz = Czechy
.fr = Francja
.it = Włochy
.sk = Republika Słowacji
.dk = Dania
.nl = Holandia
.ru = Federacja Rosyjska
.ma = Maroko
.be = Belgia
.se = Szwecja
.at = Austria
.br = Brazylia
.ar = Argentyna
.hu = Węgry
.ca = Kanada
.jp = Japonia
.ch = Szwajcaria
.fi = Finlandia
.hr = Chorwacja
.ro = Rumunia
.es = Hiszpania
.no = Norwegia
.us = USA
.do = Republika Dominikana
.gr = Grecja
.mx = Meksyk
.pe = Peru
.pt = Portugalia
.ua = Ukraina
.ee = Estonia
.th = Tailandia
.is = Islandia
.lt = Litwa
.yu = Jugosławia
.bg = Bułgaria
.tw = Taiwan
.uy = Urugwaj
.il = Izrael
.nz = Nowa Zelandia
.sa = Arabia Saudyjska
.sg = Singapur
.su = Byłe ZSRR
.tv = Tuvalu
.vn = Wietnam
.by = Białoruś
.co = Kolumbia
.cr = Kostaryka
.cy = Cypr
.id = Indonezja
.ie = Irlandia
.in = Indie
.si = Słowenia
.sy = Syria
.tr = Turcja
.uz = Uzbekistan

Nie zabrakło też odwiedzin specjalnych służb z Pentagonu i CIA, a także polskich rządowych agend... bo w takich "dziwnych" czasach żyjemy obecnie.... "Wielki Brat" wszystko obserwuje.....

Powrót do spisu treści


Strona została przygotowana przez Tomasza Grycana.

Wszelkie pytania i uwagi dotyczące serwisu "Neijia" proszę przesyłać na adres:

Uwaga! Zanim wyślesz e-mail, przeczytaj dokładnie F.A.Q.

Powrót do strony głównej