magazyn Świat Nei Jia
NR 36 (CZERWIEC 2004)

plakat

Kino

"ONG-BAK: MUAY THAI WARRIOR"
Tomasz Grycan

W małej bardzo ubogiej tajlandzkiej wiosce w niewielkiej świątyni stoi posąg Buddy, zwany "Ong-Bak". Od wieków rolnicy opiekują się nim, wierząc, że on odwzajemnia się im i przynosi pomyślne plony. Niestety złodziej bezcześci miejsce kultu i odcina głowę posągowi. Mieszkańcy wioski są zrozpaczeni, bo w upalne i bezdeszczowe lato tylko "Ong-Bak" mógłby uratować ich pola. Jedyną osobą mogącą odzyskać cenny przedmiot jest Ting, studiujący starożytną sztukę tajskiego boksu. Aby ocalić swoich najbliższych, wyrusza on w pościg za łodziejem aż do Bangkoku.

"Ong-Bak" to połączenie pojedynków Muay Thai (Thai Boxing) z filmami Jackie Chana. Taki obraz mógł powstać tylko na Dalekim Wschodzie, bo chyba nigdzie indziej aktorzy nie posiadają aż takiej sprawności, aby bez "linek" wykonywać tak niebezpieczne i niesamowite ewolucje.

Phanom Yeerum, grający główną rolę, zachwyca gracją ruchów i niesamowitą sprawnością fizyczną. Oglądając go w akcji, od razu przypominają się wyczyny Jackie Chana. Jedyna różnica pomiędzy tymi dwoma aktorami jest taka, że Jackie wykonuje wszystko w żartobliwy sposób, natomiast Phanom pokazuje brutalną skuteczność Muay Thai.

"Ong-Bak" wnosi powiew świeżości do współczesnego kina filmów akcji i najprawdopodobniej wytyczy nowy kierunek dla tego typu produkcji. Gorąco polecam go Waszej uwadze.

Obsada:
Ting - Phanom Yeerum
George/Humlae - Petchtai Wongkamlao
Muaylek - Pumwaree Yodkamol
Ngai - Suchao Pongwilai
Mad Dog - David Ismalone
Saming - Chatthapong Pantanaunkul
Pearl Harbour - Erik Markus Schuetz
Yoshiro - Nudhapol Asavabhakhin
 
reżyseria - Prachya Pinkaew
scenariusz - Prachya Pinkaew i Panna Rittikrai
zdjęcia - Nattawut Kittikhun

Gatunek:
akcja/przygodowy

Produkcja:
Tajlandia, 2003 r.

Serwis internetowy:
http://www.ongbak-lefilm.com/

Powrót do spisu treści


Strona została przygotowana przez Tomasza Grycana.

Wszelkie pytania i uwagi dotyczące serwisu "Neijia" proszę przesyłać na adres:

Uwaga! Zanim wyślesz e-mail, przeczytaj dokładnie F.A.Q.

Powrót do strony głównej.