Kolorowy napis z ideogramami: Świat Nei Jia

NR (STYCZEŃ 1999)


Chi Kung

OSIEM KAWAŁKÓW BROKATU
PA TUAN CHIN
część 2

Tomasz Nowakowski, Miroslav Kruta
opracowała Ewa Iskrzyńska

Ćwiczenia wykonujemy w wolnym tempie i w rozluźniony sposób, jakbyśmy poruszali się
w ośrodku gęstszym niż powietrze. Staramy się nie napinać mięśni brzucha i rozluźnić stopy. Uświadamiamy sobie środek ciężkości ciała w okolicy pępka, w głębi brzucha. Ruch prowadzimy tak, jakby wychodził z tego miejsca. Staramy się rozluźnić biodra. Jeżeli są one wygięte do przodu, wtedy blokują przepływ energii między dolną a górną częścią ciała. Najlepiej jest ćwiczyć rano i wieczorem. Każde z ośmiu ćwiczeń powtarzamy tyle razy, ile mamy ochotę, ale nie mniej niż pięć powtórzeń. Cały zestaw trwa wtedy około dziesięciu minut. Jeśli mamy mało czasu, można wybrać sobie jedno ćwiczenie najbardziej nam odpowiadające. Jeżeli w czasie ćwiczenia utrzymamy w myśli wyobrażenie wykonywanych ruchów, ich działanie się wzmocni.

1. Pierwszy Kawałek Brokatu lub "Podnoszenie Tchian-Li i San Chiao obiema rękami" (tchian-li i san chiao są punktami akupunkturowymi).

ideogram

Ćwiczenie to masuje kręgosłup i wzmacnia system trawienny. Reguluje przemianę materii
a przede wszystkim uwalnia napięcia klatki piersiowej, usprawniając funkcję płuc i serca.
 
 
Stajemy w pozycji naturalnej.  Pozycja naturalna  - widok z boku.  Ręce splatamy dłońmi skierowanymi do góry na wysokości brzucha. 
Z wdechem wolno unosimy dłonie wzdłuż ciała do wysokości barków.  W tym miejscu obracamy splecione dłonie w dół.  Z wydechem opuszczamy dłonie do wysokości pasa. 
Z wdechem unosimy splecione dłonie przed siebie.  Kontynuujemy ruch 
po łuku, aż dłonie  skierują się do góry. 
Z wydechem rozplatamy dłonie i wolno, po łuku kierujemy je do pozycji wyjściowej. 

2. Drugi Kawałek Brokatu lub "Napinanie Łuku na obie strony, jak w czasie polowania na żurawia".

ideogram

Ćwiczenie to wzmacnia główne stawy organizmu (stawy skokowe, kolana, biodra, barki, łokcie, nadgarstki) i rozluźnia szyję. Wzmacnia mięśnie brzuszne, międzyżebrowe i mięśnie ramion. Likwiduje nadmierny tłuszcz z barków i wzmacnia ręce. Reguluje ciśnienie (wysokie obniża a niskie podwyższa).
 
 
Stajemy w pozycji jeźdźca. Ramiona lekko ugięte w łokciach ułożone są z przodu a dłonie skierowane do tyłu.  Z wdechem unosimy ręce wzdłuż tułowia do wysokości klatki piersiowej.  W tym miejscu lekko zwijamy lewą dłoń w pięść. Wskazujący i środkowy palec reki prawej układamy w kształt litery "V". Pozostałe palce przykrywamy kciukiem . 
Z wydechem powoli kierujemy prawe ramię i głowę w bok tak, jakbyśmy celowali z łuku.  W tym czasie lewa ręka zamknięta w pięść napina cięciwę łuku na drugą stronę ciała. 
Z wdechem obie dłonie wracają do przodu ciała i wtedy je otwieramy.  Z wydechem oba ramiona opuszczamy do pozycji wyjściowej. Ćwiczenie powtarzamy na drugą stronę i wtedy celujemy lewą ręką.  Uwaga!  W ćwiczeniu dbamy o to, by ramię znalazło się wlinii obu stóp.Błędem jest przeniesienie ramienia poza tą linię. 

W czasie ćwiczenia należy pamiętać o: równoległym ułożeniu stóp względem siebie w pozycji naturalnej i jeźdźca; lekkim ugięciu kolan i ustawieniu ich w linii stóp; podwieszeniu głowy; rozluźnieniu ramion i mięśni brzucha; rozluźnieniu lędźwiowej cześci pleców (otwarcie punktu ming-men); koordynacji ruchu z oddechem; wykonywaniu ruchu swobodnie - bez wysiłku.

Powrót do spisu treści


Strona została przygotowana przez Tomasza Grycana.

Wszelkie pytania i uwagi dotyczące serwisu "Neijia" proszę przesyłać na adres:

Uwaga! Zanim wyślesz e-mail, przeczytaj dokładnie F.A.Q.

Powrót do strony głównej.