Kolorowy napis z ideogramami: Świat Nei Jia

NR 22 (LUTY 2002)

Mistrzowie Taijiquan

MISTRZ STYLU CHEN TAIJIQUAN - CHEN ZHAOKUI
Andrzej Kalisz

yiquan@yiquan.com.pl
http://www.yiquan.com.pl

Chen Xiaowang, Chen Zhenglei, Wang Xi'an i Zhu Tiancai, czyli "cztery tygrysy z Chenjiagou" uczyli się wersji laojia stylu Chen u Chen Zhaopi (1893-1972), znanego również jako Chen Jipu. Po śmierci Chen Zhaopi pobierali głównie nauki wersji xinjia u Chen Zhaokui'a (1928-1981).

Chen Zhaokui

Chen Zhaokui

Chen Zhaokui, to syn legendarnego Chen Fake (1887-1957), postać doskonale znana w pekińskich kręgach stylu Chen taijiquan. Gdy przebywający w Pekinie od 1928 roku Chen Zhaopi został zaproszony do Nankinu, poprosił by w Pekinie zastąpił go Chen Fake. Chen Fake w 1930 roku przybył do Pekinu sam. Dopiero w 1932 roku sprowadził tam rodzinę, razem z czteroletnim wówczas Chen Zhaokui'em. Gdy Chen Zhaokui miał 7 lat rozpoczął naukę taijiquan pod okiem ojca. Gdy ukończył szkolę średnią, ponieważ rodzina znajdowała się w trudnościach finansowych, nie mógł kontynuować nauki. Zaczął wówczas pomagać ojcu w nauczaniu taijiquan.

Po powstaniu Chińskiej Republiki Ludowej, Chen Zhaokui pracował w przedsiębiorstwie budowlanym, w dziale zaopatrzenia w materiały, a później jako konduktor (sprzedający bilety w autobusach). Każdą wolną chwilę poświęcał treningowi taijiquan. Gdy pracował jako konduktor, nigdy nie siadał, ale stał zrelaksowany, na lekko ugiętych nogach, starając się zachować równowagę. Mawiał: "Gdy masz czas, pilnie ćwicz. Gdy nie masz czasu, znajdź czas".

Na początku lat 60. na zaproszenie Gu Liuxina (uczeń Chen Fake) udał się do Szanghaju, by popularyzować tam taijiquan. Od tego czasu mimo wielu trudności zajmował się wyłącznie nauczaniem taijiquan, nie podejmując innej pracy. Uczył też w Nankinie.

W 1965 roku pojechał do Chenjiagou i u Chen Zhaopi uczył się form z bronią (jego ojciec Chen Fake w zasadzie nie nauczał broni). Wkrótce potem zaczął nauczać form z bronią w Pekinie. Niestety gdy rozpoczęła się "rewolucja kulturalna", nauczanie sztuki walki spotykało się z potępieniem. Chen Zhaokui będąc bez pracy przeżywał trudne lata, wspierany tylko przez małe grono zaufanych uczniów. W późniejszym okresie "rewolucji kulturalnej", gdy nauczanie sztuki walki nie narażało już na niebezpieczeństwo, zaczął uczyć m.in. w Zhengzhou i Kaifengu.

Gdy w 1972 roku zmarł Chen Zhaopi, jego uczniowie pozostali bez nauczyciela prezentującego najwyższy poziom. Na szczęście wkrótce do Chenjiagou przybył właśnie Chen Zhaokui. Mieszkańcy Chenjiagou początkowo nisko oceniali Chen Zhaokui'a. Jego forma była zupełnie inna niż ta, której nauczał Chen Zhaopi. Niektórzy mówili, że Chen Zhaokui nie przykładał się do nauki pod okiem swego ojca, i dlatego "ćwiczy po swojemu". Wkrótce jednak przekonali się o jego umiejętnościach i docenili to czego nauczał. Ponieważ różniło się to znacznie od klasycznej formy laojia, nazwali to nową formą - xinjia. Przez jakiś czas panowała opinia, że twórcą xinjia był Chen Zhaokui. Wynikało to stąd, że mieszkańcy Chenjiagou nie zdawali sobie sprawy z tego, jakich zmian dokonał Chen Fake (faktyczny twórca xinjia) gdy mieszkał w Pekinie.

Dziś w Pekinie i wielu innych miejscach w Chinach uprawia się styl Chen taijiquan głównie w odmianie xinjia. Popularne są m.in. przekazy Chen Zhaokui'a, Feng Zhiqiang'a (Chen shi xinyi hunyuan taijiquan), Deng Jie, Hong Junshenga. W Chenjiagou natomiast przyjęło się ćwiczyć łącznie wersje laojia i xinjia, zaczynając od laojia jako prostszej.

Powrót do spisu treści


Strona została przygotowana przez Tomasza Grycana.

Wszelkie pytania i uwagi dotyczące serwisu "Neijia" proszę przesyłać na adres:

Uwaga! Zanim wyślesz e-mail, przeczytaj dokładnie F.A.Q.

Powrót do strony głównej.